Menu
Your Cart

Zemin Temizleme Makinası

Zemin Temizleme Makinası

Zemin Temizleme Makinası Nedir?

Zemin Temizleme Makinası, küçük, orta ve büyük tüm alanların temizlenmesi ve gündelik bakımında kullanılan temizlik makinasıdır. Günümüz rekabet koşulları dikkate alındığında, zemin bakımı ve temizliği oldukça önemli bir hal almıştır. Zeminlerin alanı farketmeksizin günümüz işçilik ve sarf giderleri göz önüne alındığında, işletmelere önemli ölçüde bir yük getirmektedir. Zemin temizleme makinası ürün grubu, verimliliği artırmak ve toplam temizlik maliyetini azaltmak üzere dikkatli şekilde tasarlanmıştır. Kullanımı kolay tasarımla birleştirilen etkili su ve deterjan kullanımı, bu makineleri güvenilir bir seçenek haline getirmektedir.

Zemin temizliği yapılırken, sarf giderleri de önemli bir masraf kalemi olarak göze çarpmaktadır. Elle yapılan temizlikte deterjan ve su maliyetleri, özellikle gündelik temizliği yapılan alanlar büyükse astronomik boyutlara ulaşabilir; zira manuel temizlikte harcanan suyu ve deterjanı kontrol etmenin pratik bir yöntemi bulunmamaktadır. Zemin temizleme makinaları ise, suyu ve deterjanı çok daha ekonomik şekilde kullanır, yüksek fırça basınçları sayesinde çok daha az sarf malzemesi harcayarak elle yapılabilecek temizlikten çok daha başarılı sonuçlar verebilirler.

Zemin Temizleme Makinası ürün grubu, iticili ve binicili olmak üzere iki ana alt grupta toplanmaktadır. İticili modeller; küçük, orta ve büyük zemin alanlara göre farklı olarak dizayn edilmiş olup, farklı tank kapasitelerine ve çalışma genişliklerine sahiptir. Bu grupta, dar alanların temizlenmesinde kullanılabilen ultra kompakt modellerden, çok daha büyük alanların rahatlıkla temizlenebilmesine olanak veren sürüş motorlu yüksek kapasiteli profesyonel modellere kadar pek çok seçenek bulunmaktadır. Binicili modeller ise, daha geniş alanların ve daha zor kirlerin temizlenmesinde etkilidir.

İticili zemin temizleme makinası ürünleri, kablolu ve bataryalı modellerde üretilmektedir. Kablolu modeller, batarya içermedikleri için daha düşük edinme maliyetine sahiptir, bataryalı modeller ise daha esnek koşullarda çalışabilir ve kablolu modellerin girmekte zorlanacağı noktaları daha kolay temizleyebilir. Bataryalı modellerde güç ve kapasite açısından genellikle jel aküler tercih edilmektedir.

Güç seçeneğinin dışında, kullanım tipi de önemli bir noktadır: Bazı modellerde sadece ileri kullanım mevcutken, bazı modeller hem ileri hem geri çok kullanımlı özelliğe sahiptir. Hem ileri hem geri kullanımlı modeller daha kolay ve esnek temizlik imkanı sağlarken, tek yönlü modeller ise maliyet avantajı sunmaktadır.

Ayrıca, temizlenecek özel zeminlere ve giderilecek kir tipine uyarlanan temizleme sistemleri sunulmaktadır. Bu cihazlarda iki fırçalama sistemi vardır: Disk (fırça veya ped) ya da silindirik (yalnızca fırça).Disk tabliyesine fırça veya pad takılabilir ve daha fazla mekanik temizleme sağlayan büyük temas yüzeyi sayesinde yüksek temizleme performansına sahiptir.Silindirik tabliyeler genellikle fırçalamayla birlikte süpürme özelliği de gerekli olduğunda kullanılır. Bunlara ayrıca gevşek pisliği toplamak için küçük bir hazne de takılır.​

Zemin Temizleme Makinası Nerelerde Kullanılır?

Oteller, okullar, hastaneler, süpermarketler, avmler, plazalar, kamu ve belediye binaları, fabrikalar ve sanayi; kısaca zeminlerin bulunduğu her nokta bu makinelerin kullanımı için idealdir. Çünkü, hem küçük hem büyük alanlar için bu alanlara özelleştirilmiş modeller mevcuttur. Üretilen baz modellere ilave yapılacak aksesuar eklentileriyle birlikte her türlü zemin konfigürasyonuna uygun bir seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Yoğun yaya trafiğinin bulunduğu noktalar, sık temizlik ve düzenli bakım gerektirmektedir. Bu noktalarda zemin temizlik makinası kullanmak yüzeylerin dış görünüşünü farkedilir biçimde iyileştirir, temizliği kolaylaştırır ve işletmeye prestij katar.

Hastane ve kliniklerde yüksek hijyen standartları yine bu makinalarla kolaylıkla yakalanabilmektedir. Yüksek fırça basınçı ve emiş gücü ile yüzeyler hijyenik bir şekilde temizlenir ve bakterilerden arındırılır.

Yine oteller, avm'ler gibi geniş alanlara sahip mekanlarda, zemin temizleme makinaları hem gündelik ve periyodik temizlik, hem de cila sökme ve yeniden cilalama işlemleri için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Süpürme, ıslak ve kuru temizleme, emme, ped yardımıyla cilalama ve parlatma fonksiyonları bu makinaları her türlü sert zemin temizliğinde kullanılır hale getirmektedir. Zemin temizlik makinalarının en yoğun kullanıldığı alanlara kısaca göz atmak gerekirse;

 • Alışveriş merkezleri
 • Süpermarketler
 • Spor merkezleri
 • Oteller
 • Restaurant ve gıda işletmeleri
 • Havaalanları
 • Hastaneler
 • Klinikler
 • Mühendislik ve üretim tesisleri
 • Fabrikalar
 • Belediye Binaları
 • Kamu Kurum ve Kuruluşları

Yukarıdaki listeden de görüldüğü üzere, sert zeminlerin mevcut olduğu her alana yönelik bir zemin temizleme makinası çözümü mevcuttur.

Zemin Temizleme Makinası Fırçası

Zemin temizleme makinaları için bir önemli faktör de fırçadır. Fırça özellikle yüksek bir temizleme performansı açısından kritik öneme sahiptir. Bazı makinalar üzerinde tek fırça bulunurken, bazı makineler de çift fırçaya sahiptir. Çift fırçalı makineler daha geniş alanları çok daha yüksek bir performans ile temizleme imkanı sunarken, dezavantajları ise daha büyük ve daha pahalı olmalarıdır.

Genellikle iticili makineler üzerinde tek fırça bulunmaktadır. Bu makineler, çift fırçalı modellere göre daha küçük olmalarından dolayı daha kompakttırlar. Bu sayede, temizlenmesi ve girilmesi zor yüzeyler üzerinde daha yüksek performans ile çalışabilirler. Dip ve köşelerde de dönüş yarıçaplarından dolayı çift fırçalı modellere göre daha iyi performans gösterirler. Tek fırçalı modellerin diğer bir avantajı da maliyet açısından çift fırçalı modellerle aralarında ciddi bir fark bulunmasıdır.

Fırça konusunda başka bir önemli kısım ise, fırça baskısıdır. Fırça baskısı, özellikle yüzeye yerleşmiş zorlu kirlerin temizlenmesi için kritik öneme sahiptir. Bazı modeller sabit yüksek fırça basıncına sahipken, bazı modeller ise, patlamalı fırça baskısı yöntemi ile yüzeye fırça tarafından uygulanan baskıyı anlık olarak arttırıp düşürerek yüksek performans elde etmeyi hedefler. 25kg ve üzeri fırça baskısı, genelde zorlu kirlerin çıkartılması açısından uygun bir değerdir. Özellikle binicili modellerde bu seviyeden oldukça yüksek değerler de bulunabilir.

Zemin Temizleme Makinası Akülü

Akülü zemin temizleme makinaları; jel veya kuru akülere sahip, 12V veya 24V güç ile çalışan bağımsız temizlik makinalarıdır. Özellikle geniş alanlarda yüksek verimli zemin bakımı, gündelik temizlik, cilalama ve cila sökme işlemleri gerçekleştirmek için uygun modelleri içerir. Herhangi bir kablosu bulunmadığı için yüzey üzerinde çok daha serbest hareket edebilir, ancak akü gücüne bağlı olarak belirli bir süre temizlik yapabilir.

Akülü zemin otomatları; hem iticili, hem sürüş motorlu hem de binicili modelleri içerebilmektedir. İticili modeller 380-430-510mm çalışma genişliğine sahip olup küçük veya orta genişlikteki alanların temizlik uygulamaları için idealdir. Sürüş motorlu modeller, daha kolay hareket ettirilebildikleri için operatörler tarafından çok daha rahat kullanılabilirler. Bu modeller, itme işlemini kolaylaştırmak için bir sürüş motoru içerirler. Dolayısı ile orta ve daha geniş büyüklükteki alanların temizliği için kullanılabilirler. Ayrıca, asansör içlerine girip katlar arası temizlik işlemleri de gerçekleştirilebilirler. Binicili modeller ise, geniş ve büyük alanların gündelik profesyonel temizliği için mükemmel bir seçim olacaktır. Yüksek performansı ve uzun kullanım süreleri sayesinde tek şarj ile tüm gün temizlik işlemleri yapabilmektedirler. Binicili otomatlarda da asansör içlerine girebilen ve katlar arası temizlik uygulamaları gerçekleştirebilen modeller mevcuttur.

Akülü yer yıkama makinaları için önemli başka bir husus ise, dahili şarj ünitesidir. Dahili şarj ünitesi sayesinde cihaz ayrıca bir şarj istasyonuna gerek kalmaksızın her türlü prizden şarj edilebilmektedir. Dolayısı ile özellikle katlar arası temizlikte kullanılan mobil makineler için dahili şarj üniteleri olmazsa olmaz özelliklerden birisi olacaktır.

Zemin Temizleme Makinası Kablolu

Kablolu zemin temizleme makinaları; içlerinde herhangi bir akü barındırmadan direk olarak kablo ile elektrik kaynağına bağlanmakta ve gücünü direkt olarak bu şekilde iletmektedir. Temizlenecek alanlar nispeten daha küçük ise veya makinenin mobil olmasına gerek duyulmuyor ise, kablolu modeller tercih edilebilir.

Kablolu modellerin, akülü yer yıkama makinelerine göre 2 önemli avantajı bulunmaktadır. Bu modeller akü bulundurmadıklarından dolayı, akülü muadillerine göre çok daha uygun yatırım maliyetlerine sahiptirler. Zira, otomat maliyetlerindeki en önemli faktörlerden birisi aküdür. Diğer avantaj ise, kablolu modeller herhangi bir şarj süresi ile sınırlanmaksızın istenildiği kadar çalışma özelliğine sahiptirler.

Zemin Temizleme Makinası Nasıl Kullanılır?

Zemin temizlik makinaları ve yer yıkama makineleri; sert zeminlerde gündelik temizlik, yüzey bakım, cilalama ve cila sökme işlemleri için geliştirilmiş temizlik makinalarıdır. Günümüzde, ister ticari alan olsun, ister bir otel, alışveriş merkezi veya bir fabrika; zeminlerin temizliği ve bakımı müşterilerin ve ziyaretçilerin prestij algısı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir.

Parlak, bakımlı ve etkileyici yüzeyler ziyaretçiler ve müşteriler üzerinde bahse konu işletme ile ilgili pozitif bir algı oluşmasını ve prestij seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır. Ancak günümüzde işletme ve personel maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, zemin temizleme makinası kullanımının çok daha avantajlı olacağı ve yatırım maliyetlerinin kısa zamanda amorti edileceği gözlenmektedir.

Bu makinaların kullanımı da son derece kolaydır. Kumanda panelleri genellikle operatörlerin kolay bir şekilde anlayacağı ve tek bir dokunuşla makine hakkında tüm bilgilere ve verilere sahip olacağı şekilde ergonomik olarak tasarlanmıştır. Çok profesyonel ve büyük modeller haricinde genellikle makineyi çalıştırmak ve durdurmak için tek tuşa basmak yeterli olacaktır.

İticili ve sürüş motorlu modeller, operatörün yüzey üzerinde makineyi iterek gezdirmesi ile çalışmaktadır. Ön taraftaki fırça yıkama ve ped tutucu varsa takılan pede göre yüzey üzeyinde gerekli işlemleri yaparken, cihaz arkasında bulunan silici lastik ve vakumlama fonksiyonu sayesinde, yüzey üzerinde arkasında leke bırakmadan performanslı bir temizlik yapılmış olacaktır.

Binicili modeller genellikle anahtar ile çalıştırılmaktadır. Operatörler, ayakta durarak veya var ise koltukta oturarak cihazı kumanda etmektedirler. Yine aynı şekilde, cihaz tek veya çift fırça fonksiyonu ile yüzey üzerinde temizlik ve bakım fonksiyonları gerçekleştirmekte, silici lastik ve vakum fonksiyonu ise zemin üzerinde leke kalmamasını sağlamaktadır.

Cihaz üzerinde kirli su seviyesi dijital olarak veya manuel şekilde su seviyesi derecesi ile gösterilmektedir. Yer yıkama makinelerinin çok büyük bir kısmı kirli su ve temiz su için ayrı tanklar bulundurmaktadır. Bu şekilde, kirli su ve temiz su birbirine karışmamakta ve daha yüksek performanslı bir temizlik işlemi gerçekleştirilmektedir. Kirli su tankı dolduğunda cihazın vereceği uyarı veya su seviyesi gözlemi sonucunda operatörler gerekli boşaltım işlemlerini gerçekleştirerek uygulamaya devam etmektedir.

Zemin Temizleme Makinası Fiyatları

Zeminlerin çeşitliliği ve uygulama alanlarının farklılığı, zemin temizliğinde neredeyse sonsuz kombinasyonu bir araya getirmektedir. Her işletmenin ve mekanın ihtiyaçları, aynı sektörde bulunsalar bile, birbirinden çok farklı olacaktır. Dolayısı ile zemin temizliği ayrı ihtisas ve uzmanlık gerektiren bir alandır.

Akal Kurumsal, işletmelerin değişken ihtiyaçlarının farkında olup, bu ihtiyaçlara uygun, edinme maliyeti en düşük ve verimliliği en yüksek olacak çözümleri sunmayı hedefler.