Menu
Your Cart

Temizlik Makinaları

Temizlik Makinaları

Temizlik Makinaları Nedir?

Temizlik makinaları, gerek gündelik hayatımızda, gerek ise sanayi ve endüstride insanlar tarafından yapılan genel temizlik, ovalama, cilalama, parlatma , süpürme ve yüzey temizleme gibi işlemlerin otomasyonunu sağlayan makinelerdir. Gerek iş gücünün maliyetlerinin artması, gerek yetkin iş gücüne ulaşmanın zorlaşması gibi faktörlerle her geçen gün temizlik makinaları daha fazla alanda hayatımıza girmekte ve karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle sanayi, inşaat, turizm ve gıda sektörlerinde rekabet ve teknoloji geliştikçe temizleme işlemlerine ayrılması gereken iş gücü ve işçilik zaman miktarı hızla yükselmekte ve maliyetlere direkt olarak etki etmektedir.

Temizlik makinaları tam bu noktada devreye girerek verimlilik ve üretkenliği önemli ölçüde arttırmaktadır. Kısa bir örnek vermek gerekirse, kaliteli ve orta boy itmeli bir zemin temizleme makinası, bir saatte yaklaşık 1400 ila 1600m2 alanı temizleyebilmektedir. Aynı ıslak/nemli silim ve kurulama işleminin mop ve temizlik seti yardımıyla bir kişi tarafından saatte 100m2 performansla yapılacağı varsayıldığında, makinenin 15 kat daha performanslı olacağı görülmektedir.

Yine benzer bir mantıkla bir yol süpürücüsünün süpürgeyle yapılacak işleme göre, bir basınçlı yıkama makinesinin elle yapılacak yıkama işlemine göre çok daha verimli ve iyi sonuçlar vereceğini söyleyebiliriz.

Dolayısı ile, temizlik makinelerinin ilk yatırım maliyeti daha fazla gibi görünse bile, kendilerini hızla amorti ederek çok kısa zamanda işletmeyi kara geçirecek; etkin, verimli ve hijyenik temizlik standartlarını da işletmenin bir parçası haline getireceklerdir.

Temizlik Makinaları Nerelerde Kullanılır?

Temizlik makinaları, günümüzde hijyen ve temizliğin gerektiği her sektörde kullanılmaktadır. Ticari elektrik süpürgeleri, otel, restoran ve avm gibi ortak kullanım alanlarında sürekli olarak çalışmak ve hijyen sağlamak için tasarlanmıştır.

Islak kuru süpürge ve sanayi tipi süpürgeler ıslak ve kuru çekim gerektiren inşaat, ahşap, gemi, otomotiv gibi sanayi kollarında yoğunlukla kullanılır.

Endüstriyel süpürge cihazları metal ve inşaat sektöründen ilaç ve otomotiv sanayisine kadar toz, talaş ve kurumun olduğu her yerde hijyen ve temizliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu cihazlar, maden sanayinde ayrıştırma işlemleri için bile kullanılmaktadırlar.

Cila makinaları, zeminlerin cilalı olduğu otel, restoran, avm, plaza gibi mekanlarda tercih edilmekte ve günlük cila sökme ve cilalama işlemleri için kullanılmaktadır.

Zemin temizlik makinaları ise, hem zemin temizliği yapabilen, hem cila sökme ve cilalama işlemi yapabilen makineler olup yine avm, otel, restoran gibi tesislerin yanı sıra üretim ve sanayide de zemin temizliği için tercih edilmektedir. Bu makinalar avm içerisinde cilalama işlemlerinde kullanılabilecekleri gibi, depolarda lastik izi temizlemede, üretim tesislerinde zeminlerden yağ ve atıkların sökülmesine, depolarda oluşan forklift lastik izlerinin temizlenmesine kadar sonsuz olasılıkta kullanılabilen çok yönlü temizlik makinalarıdır. Farklı ihtiyaçlara göre itmeli, sürüş motorlu ve binicili modelleri üretilmektedir.

Basınçlı yıkama makinaları, oto yıkama tesislerinde kullanıldıkları gibi, kamyon ve iş makinalarının ve hatta tershanelerde gemilerin temizlenmesine kadar yine çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Basınçlı yıkama makinaları, ihtiyaca göre soğuk sulu veya sıcak soğuk sulu olarak üretilmekte ve bu modeller işletmelerin ihtiyaçlarına göre tercih edilmektedir.

Süpürücüler, geniş dış alan ve yolların temizlenmesinde kullanılan gelişmiş temizlik makinaları olup, fabrikaların dış alanlarının temizlenmesinden belediyelere kadar çok farklı hizmet alanlarında kullanılmaktadır. Yine farklı ihtiyaçlara göre manuel, otomatik ve binicili modelleri üretilir.

Halı yıkama makinaları ise; halı, koltuk, perde ve tül temizliğine yönelik tasarlanan cihazlardır. Halı yıkama makinaları da otellerden sinemalara ve camilere pek çok ortak kullanım alanında temizliği kolaylaştırmak için tercih edilmektedir.

Temizlik Makinaları Fiyatları Nelerdir?

Temizlik makinaları fiyatları projeye, firmanın ihtiyaçlarına, kullanılacak makine adedi ve modellerine göre çok büyük değişkenlik göstermektedir. Burada en önemli nokta firma ve işletme ihtiyaçlarının doğru analiz edilmesi, çözümün doğru formüle edilerek en uygun cihazların sunulmasıdır. Aksi takdirde, işletme projeden beklenen verimi alamaz ve neticede daha fazla bütçe ayırmak veya temizleme işlemlerini beklenenden düşük verimle gerçekleştirmek zorunda kalır.

Dolayısı ile, bu noktada maliyet optimizasyonu yapılırken doğru temizlik makinalarını doğru amaçlar için seçerek işletme ihtiyaçlarına en uygun portföyü hazırlamak çok büyük önem teşkil etmektedir. Akal Kurumsal, alanında uzman satış ekibi ile işletme maliyetlerini hem satın alırken, hem de kullanım ve operasyon esnasında en düşük seviyede tutacak projelendirmeyi sunmayı hedefler.

Temizlik Makinaları Yedek Parçaları Nasıl Temin Edilir?

Yedek parça ve servis hizmetleri de, makina tercihinde en önemli unsurlardan birisidir. Herhangi bir sebepten dolayı arızalanan bir cihazın servis dışı kalma süresinin uzaması, işletmeye önemli bir maliyet ve hizmet verdiği müşterileri açısından da memnuniyetsizlik olarak geri dönecektir. Bu durumda, tercih edilecek makinelerin yaygın ve profesyonel bir servis ağına ve yedek parça envanterine sahip olması çok önemlidir. Akal Kurumsal, Türkiye'nin tüm illerinde servis kapsama alanı bulunan Nilfisk, Viper ve Rottest markaları ile iş ortaklığı yaparak hizmet dışı zamanı minimuma indirmeyi hedeflemektedir.