Menu
Your Cart

Zemin Temizleme Makinası

Zemin Temizleme Makinası

Zemin Temizleme Makinası Nedir?

Zemin Temizleme Makinası, küçük, orta ve büyük tüm alanların temizlenmesi ve gündelik bakımında kullanılan temizlik makinasıdır. Günümüz rekabet koşulları dikkate alındığında, zemin bakımı ve temizliği oldukça önemli bir hal almıştır. Zeminlerin alanı farketmeksizin günümüz işçilik ve sarf giderleri göz önüne alındığında, işletmelere önemli ölçüde bir yük getirmektedir. Zemin temizleme makinası ürün grubu, verimliliği artırmak ve toplam temizlik maliyetini azaltmak üzere dikkatli şekilde tasarlanmıştır. Kullanımı kolay tasarımla birleştirilen etkili su ve deterjan kullanımı, bu makineleri güvenilir bir seçenek haline getirmektedir.

Zemin temizliği yapılırken, sarf giderleri de önemli bir masraf kalemi olarak göze çarpmaktadır. Elle yapılan temizlikte deterjan ve su maliyetleri, özellikle gündelik temizliği yapılan alanlar büyükse astronomik boyutlara ulaşabilir; zira manuel temizlikte harcanan suyu ve deterjanı kontrol etmenin pratik bir yöntemi bulunmamaktadır. Zemin temizleme makinaları ise, suyu ve deterjanı çok daha ekonomik şekilde kullanır, yüksek fırça basınçları sayesinde çok daha az sarf malzemesi harcayarak elle yapılabilecek temizlikten çok daha başarılı sonuçlar verebilirler.

Zemin Temizleme Makinası ürün grubu, iticili ve binicili olmak üzere iki ana alt grupta toplanmaktadır. İticili modeller; küçük, orta ve büyük zemin alanlara göre farklı olarak dizayn edilmiş olup, farklı tank kapasitelerine ve çalışma genişliklerine sahiptir. Bu grupta, dar alanların temizlenmesinde kullanılabilen ultra kompakt modellerden, çok daha büyük alanların rahatlıkla temizlenebilmesine olanak veren sürüş motorlu yüksek kapasiteli profesyonel modellere kadar pek çok seçenek bulunmaktadır. Binicili modeller ise, daha geniş alanların ve daha zor kirlerin temizlenmesinde etkilidir.

İticili zemin temizleme makinası ürünleri, kablolu ve bataryalı modellerde üretilmektedir. Kablolu modeller, batarya içermedikleri için daha düşük edinme maliyetine sahiptir, bataryalı modeller ise daha esnek koşullarda çalışabilir ve kablolu modellerin girmekte zorlanacağı noktaları daha kolay temizleyebilir. Bataryalı modellerde güç ve kapasite açısından genellikle jel aküler tercih edilmektedir.

Güç seçeneğinin dışında, kullanım tipi de önemli bir noktadır: Bazı modellerde sadece ileri kullanım mevcutken, bazı modeller hem ileri hem geri çok kullanımlı özelliğe sahiptir. Hem ileri hem geri kullanımlı modeller daha kolay ve esnek temizlik imkanı sağlarken, tek yönlü modeller ise maliyet avantajı sunmaktadır.

Ayrıca, temizlenecek özel zeminlere ve giderilecek kir tipine uyarlanan temizleme sistemleri sunulmaktadır. Bu cihazlarda iki fırçalama sistemi vardır: Disk (fırça veya ped) ya da silindirik (yalnızca fırça).Disk tabliyesine fırça veya pad takılabilir ve daha fazla mekanik temizleme sağlayan büyük temas yüzeyi sayesinde yüksek temizleme performansına sahiptir.Silindirik tabliyeler genellikle fırçalamayla birlikte süpürme özelliği de gerekli olduğunda kullanılır. Bunlara ayrıca gevşek pisliği toplamak için küçük bir hazne de takılır.​

Zemin Temizleme Makinası Nerelerde Kullanılır?

Oteller, okullar, hastaneler, süpermarketler, avmler, plazalar, kamu ve belediye binaları, fabrikalar ve sanayi; kısaca zeminlerin bulunduğu her nokta bu makinelerin kullanımı için idealdir. Çünkü, hem küçük hem büyük alanlar için bu alanlara özelleştirilmiş modeller mevcuttur. Üretilen baz modellere ilave yapılacak aksesuar eklentileriyle birlikte her türlü zemin konfigürasyonuna uygun bir seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Yoğun yaya trafiğinin bulunduğu noktalar, sık temizlik ve düzenli bakım gerektirmektedir. Bu noktalarda zemin temizlik makinası kullanmak yüzeylerin dış görünüşünü farkedilir biçimde iyileştirir, temizliği kolaylaştırır ve işletmeye prestij katar.

Hastane ve kliniklerde yüksek hijyen standartları yine bu makinalarla kolaylıkla yakalanabilmektedir. Yüksek fırça basınçı ve emiş gücü ile yüzeyler hijyenik bir şekilde temizlenir ve bakterilerden arındırılır.

Yine oteller, avm'ler gibi geniş alanlara sahip mekanlarda, zemin temizleme makinaları hem gündelik ve periyodik temizlik, hem de cila sökme ve yeniden cilalama işlemleri için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Süpürme, ıslak ve kuru temizleme, emme, ped yardımıyla cilalama ve parlatma fonksiyonları bu makinaları her türlü sert zemin temizliğinde kullanılır hale getirmektedir. Zemin temizlik makinalarının en yoğun kullanıldığı alanlara kısaca göz atmak gerekirse;

 • Alışveriş merkezleri
 • Süpermarketler
 • Spor merkezleri
 • Oteller
 • Restaurant ve gıda işletmeleri
 • Havaalanları
 • Hastaneler
 • Klinikler
 • Mühendislik ve üretim tesisleri
 • Fabrikalar
 • Belediye Binaları
 • Kamu Kurum ve Kuruluşları

Yukarıdaki listeden de görüldüğü üzere, sert zeminlerin mevcut olduğu her alana yönelik bir zemin temizleme makinası çözümü mevcuttur.

Zemin Temizleme Makinası Fiyatları

Zeminlerin çeşitliliği ve uygulama alanlarının farklılığı, zemin temizliğinde neredeyse sonsuz kombinasyonu bir araya getirmektedir. Her işletmenin ve mekanın ihtiyaçları, aynı sektörde bulunsalar bile, birbirinden çok farklı olacaktır. Dolayısı ile zemin temizliği ayrı ihtisas ve uzmanlık gerektiren bir alandır.

Akal Kurumsal, işletmelerin değişken ihtiyaçlarının farkında olup, bu ihtiyaçlara uygun, edinme maliyeti en düşük ve verimliliği en yüksek olacak çözümleri sunmayı hedefler.