Menu
Your Cart

Basınçlı Yıkama Makinası

Basınçlı Yıkama Makinası

Basınçlı Yıkama Makinası Nedir?

Basınçlı Yıkama Makinası, yüksek basınçla yıkama yapılmasını ve kirlerin daha rahat temizlenmesini sağlayan bir temizlik makinasıdır. Küçük ve büyük araçlarda, bahçelerde, dış mekanlarda ve sanayide kullanım için farklı modellerde ve basınç seviyesi kapasitesinde üretilmektedir. Normal bir ev tesisatında su basıncı ortalama 4 bar civarındadır. Makinaya hortumdan veya alternatif bir dış kaynaktan gelen su, makine içerisinde bulunan pompa ile 100 - 350 bar arası bir basınç ile tabanca çıkış noktasına yönlendirilir. Küçük bir yüksek basınçlı başlıktan, yüksek bir temizleme etkisi ile yoğunlaştırılmış jet halinde su püskürtülür. Tabanca nozulundan yüksek basınç ile çıkış yapan su ile kir ve lekelerin rahatça çözülmesi sağlanmaktadır.

Hava ile sıkıştırılan su, tabancanın nozul bölümünden çıkarken en yüksek basınç değerine ulaşmış olur. Tabancanın tekstil ürünleri, perdeler ve diğer hassas yüzeylerde kullanılmaması tavsiye edilir, çünkü bu yüksek basınçlı suyun yüzeyi geri dönülmez şekilde bozma ihtimali yüksektir.

Basınçlı yıkama makinası ürünleri, sadece soğuk ve sıcak soğuk modellerde üretilmektedir. Soğuk modeller, dış kaynaktan gelen suyu ısıtmadan direkt olarak tabancaya aktarmaktadır. Sıcak soğuk makinalar ise, dış kaynaktan gelen suyu 30°C ile 140°C arası sıcaklıklarda ısıtabilirler. Yüksek derecelerde ısıtılmış suyun kir ile yüzey arasındaki bağı çözme potansiyeli çok daha yüksek olacağı için, daha verimli temizlik sağlayacaktır.

Soğuk ve sıcak soğuk modellere ilaveten, tetik kumandalı ve tetiksiz modeller de üretilmektedir. Tetik kumandalı modellerde cihaz üzerinde basınç çıkışını kapayıp açan bir kumanda bulunmaktadır. Tetik kumandasız modeller ise, cihaz açıldığı anda basınçlı suyu cihaz kapanana kadar püskürtmeye devam etmektedir.

Basınçlı Yıkama Makinası Nerelerde Kullanılır?

Basınçlı yıkama için pek çok uygulama alanı bulunmakta ve bu cihazlar gündelik hayatın pek çok alanında kolaylık ve fark yaratmaktadır. En önemli uygulama alanlarından birisi, araç yıkamadır. Temizlik deterjanları ve özel aksesuarlar sayesinde, araçlar ilk günkü temizlik ve parlaklıklarına rahatlıkla kavuşmaktadır. Öncelikle kaba kirler aracın üzerinden temizlenir, daha sonra araç deterjan ile kaplanarak detaylı temizlik yapılır. Araç jantları temizlenir. Basınçlı yıkama makinası kullanılarak araç tekrardan yıkanır ve kurulanır. İstenirse, elektrikli temizlik fırçaları yardımıyla daha da detaylı temizlik gerçekleştirilebilir.

Başka bir uygulama alanı bahçelerdir. Basınçlı yıkama makinası kullanılarak, bahçelerdeki el aletleri, bitki ve çiçek saksıları, kürekler ve bahçe zeminleri kolaylıkla ve çok kısa sürede temizlenebilir. Yıkama makineleri bahçe mobilyaları üzerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bahçe mobilyaları üzerinde biriken toprak, kir, küf ve diğer tüm pislikler kısa sürede temizlenir, mobilyalar pırıl pırıl olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bahçe mobilyalarının basınçlı suya dayanıklı olmasıdır ki, pek çok dış mekan mobilyası çok daha ağır hava şartlarına dayanacak şekilde üretilmektedir.

Basınçlı yıkama makinalarının bir diğer uygulama alanı panjur, pimapen ve doğrama temizliğidir. Temizlenmeden önce panjurlar kapatılarak düşük basınçla kaba kirden arındırılır. Daha sonra, temizlik deterjanları yardımıyla kirler yumuşatılır ve daha yüksek basınçla detay temizlik yapılarak panjurlar ilk günkü parlaklıklarına kolaylıkla kavuşturulur.

Yosun tutmuş zeminler de basınçlı yıkama uygulama alanlarından birisidir. Döşeme yüzeyler üzerinde yosun sadece kalın bir katman olarak bulunmaz, aynı zamanda kaplama taşlarının gözenekleri arasında da yosun olabileceğinden, yosunları temizlemek için basınçlı yıkama makineleri kullanımı tercih edilir. Bu makineler, yoğunlaştırılmış bir jetin gücünü düz bir akışın alan performansı ile birleştiren döner bir jet oluşturur. Yüksek basınç makinesi nozulunu dikey olarak kaplamalı yüzeye tutun ve yosun tutmuş alanı yaklaşık 20 ile 30 cm mesafeyle bir uçtan diğer uca temizlenebilir.

Basınçlı Yıkama Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İster arabanız, bahçeniz ve gündelik işleriniz için; isterseniz de işletmeniz ve profesyonel işiniz için bir basınçlı yıkama makinası tercih edecek olun, bu noktada birinci dikkat edilmesi gereken nokta, cihazın pompa kalitesi olmalıdır. Basınçlı yıkama makinalarında cihazın kalbi pompasıdır, kalitesiz bir pompaya sahip bir cihaz kısa sürede arızalanacaktır. Basınç seviyesi; araç, hobi ve bahçe için 100 - 160 bar arası uygundur. Bu makineler genellikle "amatör tip" veya "hobi tipi" olarak adlandırılmaktadırlar.

İşletmelerde, profesyonel işlerde veya daha uzun süreli kullanımda tercih edilebilecek modeller 180 bar ile 350 bar arası basınca sahiptir. Bu modeller de genellikle "profesyonel" olarak adlandırılmaktadır.

Alınacak cihazın mobilitesi de dikkat edilmesi gereken başka bir faktördür. Araç yıkama, hobi ve bahçe işleri için kolay taşınabilir, hafif ve tekerlekli cihazlar tercih edilmelidir. Ayrıca, hortum uzunluğu da mobilite için önemli bir faktördür. Hortum uzunluğu ve sağlamlığı da makine tercih edilirken dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır.

Tüm bu faktörler göz önüne alıdığında, işiniz için bir basınçlı yıkama makinesi seçimi yapmakta zorlanırsanız, deneyimli satış ekibimiz size yardım için her zaman hazır. Akal Kurumsal, alanında uzmanlığa sahip satış danışmanları ile ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde anlayıp optimum çözümleri sunacaktır.

Basınçlı Yıkama Makinası Fiyatları

Yukarıda anlatılan tüm uygulama alanları, opsiyonel donanım ve aksesuarlar göz önüne alındığında pek çok markanın çok farklı standartlarda modelleri olduğu ortaya çıkacaktır. Basınç seviyesi, soğuk veya sıcak soğuk modeller, tetik kumandası, mobil özellikler ve ekstra donanımlar cihazların maliyetlerini birbirinden çok farklı noktalara getirmektedir. Üretilen baz donanımlara bir de opsiyonlar eklendiğinde seçenek sayısı çok daha fazla olmakta ve doğal olarak tüketicide kafa karışıklığı oluşturmaktadır.

Akal Kurumsal, uzman satış temsilcileri ile sizin veya işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayarak ihtiyaçlara en uygun çözümleri en düşük maliyetlerle sunmayı hedefler.